Hurdacılar ve Hurdacılık

Hurdacılık Geri dönüşüm, kaynakların çok fazla kullanıldığı günümüz dünyasında oldukça önemlidir. Tüketimin yaygınlaşarak üretimin önüne geçmesi, gelecek yıllarda kaynak sıkıntısı yaşamamıza neden olacaktır. Bu nedenle kullanılan ürünlerin geri dönüştürülmesi ve bu anlamda fazla tüketimin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Geri dönüşüm kapsamında adını birçok kişinin duyduğu hurdacılık, kaynakların üretime dahil ettirilmesi noktasında ön plana çıkan bir meslek dalıdır.
Hurdacılığın tam olarak ne olduğu merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkar.

Bu meslek dalı, temelde plastik veya eski madeni eşyaların tekrar kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Geri dönüşümün bir parçası olan ve yaptığı iş itibariyle ön plana çıkan hurdacılığın ne olduğu ve hangi alanları kapsadığını sizlere bu yazımızda açıklayacağız.

Hurdacılar ve Hurdacılık, Hurdacı - En Yakın Hurdacı - İstanbul Hurdacı

 

Hurda Nedir?

Hurdacılığa dair detaylı bir açıklama yapmadan önce hurda nedir sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. Hurda, işlevini gerçekleştirebilene kadar kullanılan ve artık kullanılamayacak bir noktada yer alan her şeydir. Bu nedenle hurda kapsamına işlevini yapamayacak duruma gelmiş bütün eşyaları alabilir.

Birçok kişi hurdaya dahil edilen ürünlerin sınırlı olduğunu zanneder. Ama durum bunu tam tersidir. Biraz önce yapılan tanıma göre artık kullanılamayacak olan bilgisayar da kullanılmış ve işlevi tamamlanmış bir kâğıt da hurdadır.

Bu nedenle hurdanın içeriğinin oldukça geniş olduğunu söylemek mümkün. Zengin bir içeriğe sahip olan hurdanın türleri de geniş olacaktır. Peki hurda çeşitleri hakkında neler söylenebilir? Bu konudaki sıralamayı nasıl yapmak gerekir?

Hurda Çeşitleri Nelerdir?

Gündelik hayatta kullanılan eşya sayısı oldukça fazla olduğu için basit bir mantık yürütme ile hurda sayısının da fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda şu şekilde sınırlı bir sıralama yapabiliriz:

 • Tahta
 • Akü
 • Demir
 • Krom
 • Çelik
 • Kablo
 • Çinko
 • Alüminyum
 • Nikel
 • Elektronik
 • Motor
 • Pimapen
 • Teker
 • Karton
 • Döküm
 • Bakır
 • Kurşun
 • Plastik
 • Konteyner

Hurda çeşitleri ile ilgili yukarıda yapılmış olan sıralama, aslında yazılabileceklerin çok küçük bir kısmı. Bu listeye dahil edilebilecek çok daha fazla eşya bulunuyor. Hurdanın tanımını aklımıza getirirsek eğer, bu listeye daha fazla ürünün eklenmesi gerektiğini rahatlıkla anlarız. Bu ürünlerin tamamı, kullanıla kullanıla işlevlerini yitirdikleri zaman hurdaya dönüşür ve bu iş ile uğraşan kişiler tarafından geri dönüştürülerek üretime tekrar dahil edilir. Geri dönüşüm anlamında hurdacılığın önemi oldukça fazladır.

Hurdacılık Nedir?

Geri dönüştürülmesi için kullanımını doldurmuş olan ürünler toplanır ve bu işi meslek edinmiş kişiler tarafından toplanılan ürünlere gerekli işlemler yapılır. Peki ama bu işlemleri yapan kişiler kimdir?

Hurdaların toplanması ve geri dönüşüme katılması için işlenmesi ile kimler uğraşır? Aslında gündelik hayatta isimlerini oldukça fazla duyduğumuz ama yaptıkları işin kapsamını tam olarak bilmediğimiz hurdacı olarak adlandırılan kişiler, işlevlerini yitirmiş ürünler ile ilgilenir ve onların tekrar kullanılmasını mümkün kılar.
Hurdacılık nedir sorusu, birçok insan tarafından sorulan sorulardan bir tanesi.

Hurdacılığın ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Çünkü bu mesleğin görev tanımı, atıkların geri dönüştürülmesidir ve bu meslek içerisinde yer alan kişiler de bu işle ilgilenir. Şöyle düşünmek yerinde olacaktır: Kullanıla kullanıla işlevini tamamlanmış bir ürün, hurdacılar tarafından toplanıyor ve gerekli işlemler uygulanıyor. Aslında oldukça yorucu ama çok önemli bir iş.

Bilindiği üzere özellikle son yıllarda pek çok atığın çevrede bulunmasından ötürü çevre kirliliğinde büyük bir artış var. Tam bu noktada hurdacıların var olması ve yaptıkları işin değeri ortaya çıkıyor.

Çünkü bu kişiler, çeşitli atıkları topluyor ve çevre kirliliğinin önlenmesi adına bir adım atıyor. Öte yandan kaynakların tasarruflu bir şekilde kullanılması adına yaptıkları geri dönüşüm uygulaması da oldukça önemli. Fakat hurdacılığın neden önemli olduğu sorusunun cevabı bu kadar da kalmıyor. Bu hususta söylenebilecek pek çok şey var.

Hurdacılığın Önemi

Pek çok kişi tarafından değeri anlaşılmayan fakat son yıllarda iş tanımı ile ön plana çıkan hurdacılık, doğaya katkısı bakımından oldukça önemli bir meslektir. Bilindiği üzere dünya üzerinde bulunan yaklaşık 2 milyar atık, herhangi bir işlemden geçmeden doğrudan doğaya karışıyor. Bu ise çevre kirliliğinin artmasına ve pek çok canlının bu atıklardan zarar görmesine neden oluyor. Öte yandan işlenmeyen bu atıkların enerji israfına sebep olduğunu söylemek de mümkün. İşte bu noktada hurdacılığın çevre kirliliğini önleme hususunda önemi bir kere daha anlaşılıyor. O halde hurdacılığın önemi şu başlıklar halinde sıralanabilir:

 • İthalatın azaltılmasına katkı sağlıyor.
 • Doğal kaynakların korunmasına destek oluyor.
 • Enerji tasarrufunun sağlanması adına önemli çabaları var.
 • Ham madde talebinin azaltılmasına yardımcı oluyor.
 • Atmosfere daha az sera gazı salınımının olmasını sağlıyor.
 • Doğal yaşam ve ekosistemin korunması adına destekleri oldukça önemli.
 • Hurdacılığın doğa yaşamına katkılarını ve önemini yukarıdaki gibi sıralamak mümkün.

Hurdacılık Nasıl Yapılır?

Önemli bir meslek dalı olan hurdacılığın nasıl yapıldığı da bu meslek içerisinde bulunmak isteyen kişilerin merak ettikleri konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Hurdacılık nasıl yapılır sorusuna dair verilecek cevaplar, mesleğin de sınırlarını belirlememize yardımcı olacaktır. Her meslekte olduğu gibi hurdacılıkta da ilk önce işe nereden başlanacağına karar verilmesi gerekir. Çünkü hurdacılığın kapsamında giren 3 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Sokaklardan atık toplayarak mesleği gerçekleştirmek
Hurdacılığı bir kamyon aracılığı ile yapmak
Mesleği, bir kamyon satın alarak ve bir dükkan açarak yapmak
Bu farklı yöntemlerden hangisini istiyorsanız ilk etapta onu seçmeli ve daha sonra planlamanızı yapmalısınız.
Bilindiği gibi Türkiye’de birçok insan, sokaklardan hurda toplayarak bu işi yapıyor. Öte yandan işi profesyonelleştirmek isteyen kişiler bir işletme açarak mesleğin kurumsallaşmasını sağlıyor. Fakat işletme açılabilmesi için ayrılması gereken bütçenin biraz fazla olması gerekiyor. Yeterli bütçeye sahip olamayan kişiler, işe daha acemi bir şekilde başlayıp daha sonra kurumsallaşıyor. Bu yöntem de oldukça mantıklı.

Hurdacılık Mesleği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Her meslekte bilinmesi gereken çeşitli hususlar bulunur. Bu hususlar, aslında mesleğin profesyonel bir şekilde yapılabilmesi noktasında da oldukça önemli. Basit ve kolay bir meslek gibi görünen hurdacılığın oldukça zor tarafları mevcut. Bu nedenle meslekle ilgili bazı noktaların bilinmesi gerekiyor. Hurdacılık mesleği ile ilgili bilinmesi gerekenler içi şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:
Bu meslek kapsamında çalışan kişiler, geri dönüşüme oldukça fazla katkı sunar.
Bu meslek dahilinde kullanım süresi dolmuş olan atıklar alınır ve bu atıklar geri dönüştürülür.
Çevre kirliliğinin azalmasına büyük katkı sağlar.
Meslek, farklı yöntemler sayesinde farklı şekillerde yapılabilir.
Bu mesleği yapan kişiler hurdacı olarak isimlendirilir.

Hurdacılık Yapmak için Püf Noktalar

İş tanımı nedeni ile oldukça zor bir meslek olan hurdacılığın bazı püf noktaları bulunuyor. Bu meslek içerisinde yer alan kişiler, bu hususlara dikkat ettikleri takdirde işlerini profesyonel bir şekilde yapabilmektedir. Aşağıda sıralanan püf noktalar bu mesleği hem profesyonel bir şekilde yapanlar hem de mesleğe yeni başlamış olan kişiler için geçerli. Peki hurdacılık yapmak için püf noktalar nelerdir? Bu konuda aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması mümkündür:
Kişi hurda almaya gittiği zaman hurda alımını gerçekleştirmeden ödeme yapmamalıdır.
Hurda alınacak olan yerde anlaşma yapılan kişi ile sözleşme yapılması oldukça önemlidir.
Bina yıkımı için işe başlamadan ödeme yapılmaması gerekir.
Bazı kişiler, kendilerine ait olmayan hurdaları satma gibi bir dolandırıcılık içerisinde bulunabilir. Bu tarz kişilere güvenilmemesi oldukça önemlidir.
Hurda kesimi sırasında iş güvenliğinin ön planda tutulması gerekir.
Faturası olmayan bir inşaat iskelesinin hurda olarak alınmaması gerekir.
Bir iş yerinden hurda alımı sırasında mutlaka iş yerinin patronları ile konuşulmalıdır. Güvenlik açısından en doğru olanı budur.
Hurda kablo alımı esnasında kablonun içerisindeki maddenin ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Yani madde alüminyum mu yoksa bakır mı bunun teyit edilmesi oldukça önemlidir.
Hurdacı olarak nitelenen meslek erbaplarının yukarıdaki maddelere uygun bir şekilde hareket etmesi, işlerinin güvenilir bir şekilde yürümesi adına oldukça önemlidir.
Hurdacılık mesleği ile ilgili çeşitli bilgiler verildi ama bu noktada önemli olan kısımlardan bir tanesi, mesleği yapan kişilerdir. Atıkların geri dönüştürülmesi işi ile ilgilenen kişilerin hurdacı olarak isimlendirildiğini biliyoruz. Bu kişiler mesleklerinin görev tanımlarına uygun bir şekilde hareket eder ve atıkların geri dönüştürülmesi için atılması gereken adımları zamanında atar. Bu nedenle yaptıkları iş zor ve çaba gerektiren bir iştir. Gündelik hayatta özellikle sokaklarda bu işleri yapan kişileri görür ve muhtemelen pek çoğumuz yapılan işi çok da fazla önemsemez. Fakat hurdacı olarak isimlendirilen bu kişiler, doğanın korunması noktasında gizli kahramanlardır.
Pek çok türdeki atıkların toplanması ve bunların geri dönüştürülmesini sağlayan bu kişiler, mesleklerini profesyonel bir şekilde ya da kurumsallığa ulaşmadan daha acemi bir şekilde yapabilir. Fakat her ne olursa olsun, bu meslek içerisinde yer alan kişilerin doğaya sağladıkları fayda oldukça fazladır. Bu nedenle birçok kişi, dünyanın çeşitli ülkelerinde bu iş ile ilgilenmekte ve doğaya katkıda bunulmaktadır.

Türkiye, hurdacıların çok fazla iş yaptıkları ülkelerden bir tanesidir. Bilindiği üzere ülkemizde bu iş ile uğraşan insan sayısı oldukça fazladır. Kişiler işlerini kurumsal çerçevede yürütebildikleri gibi daha az sermaye ile birlikte de gerçekleştirebilmektedir. Hurdacıların temelde ne iş yaptıklarından bahsettik ama geniş bir çerçevede bakıldığında bu kişilerin iş tanımları içerisinde neler bulunur?

Hurdacı Ne İş Yapar?

Birçok kişi, hurdacının atıkların geri dönüştürülmesi noktasında etkin kişiler olduğunu bilir. Fakat hurdacıların yaptıkları işe dair daha detaylı bir açıklama, çoğu insan tarafından yapılamayabilir. Peki hurdacı ne iş yapar? Daha önce de bahsettiğimiz gibi hurdacıların mesleği yapma şekilleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle hurdacıları büyüklüklerine göre bir sınıflandırmaya dahil etmek mümkün. Çoğu kişi, sokaklardan seyyar bir şekilde hurda toplar. Bu, hurdacılığın oldukça az sermayeli olan bir türüdür. Gündelik hayatta bu şekilde hurda toplayan kişilere sıklıkla rastlarız. Bu kişiler, doğrudan sahibinden hurda alımında bulunur. Öte yandan geri dönüşüm için en çok katkı sağlayan hurdacılar da bu sıralama içerisinde bulunanlardır. Çünkü sokaklardaki hurdaları doğrudan toplayarak çevre kirliliğinin azalmasını sağlarlar.
Birinci elden hurda işini gerçekleştiren kişiler, bu sayede belirli bir miktarda hurda birikimi yapabilir. Bu sayede kişiler hurda dükkânı şeklinde bir dükkân açabilir. Toplanan hurdaların satışı bu dükkanlar aracılığı ile gerçekleşir. Dükkân açılabilmesi için yeterli miktarda hurdaya sahip olunması gerekir. Dükkânın büyüklüğü de hurda satışı noktasında önemli olan noktalardan bir tanesidir. Çünkü dükkân sahibinin yeterli miktarda bir alanı varsa büyük hurdaları da biriktirebilir ve doğrudan bu hurdaların satışını gerçekleştirebilir. Fakat alan küçük ise var olan hurdaları başka hurdacılara satıp işini bu şekilde devam ettirebilir.
Hurdacılık mesleği için önemli olan noktalardan bir diğeri de hurda satışının gerçekleştirilebileceği araçlara sahip olunmasıdır. Bu araçların fiyatları bir miktar yüksektir. Bu nedenle bu iş içerisinde bulunan kişilerin bir kısmı bu araçlara sahip olabilir. Fakat çoğu kişide bu araçlar bulunmaz. Araç bulunmayan hurdacılar, araç sahiplerine hurda satışı gerçekleştirir. Yani meslek içerisinde de hurda satışı mümkündür. Bu nedenle mesleğin oldukça geniş bir alana yayıldığını söylemek mümkündür.

Hurdacılık ve Hurdacıların Memleketleri

Pek çok kişi, insanların nereli olduğunu oldukça fazla merak eder. Memleket merakına bir cevap olması için hurdacıların memleketleri konusunda da bir şeyler söylenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bilindiği üzere hurdacıların çoğu Nevşehirlidir. Bazı meslekler belirli illerde çok daha fazla yapılır. Bunun sebebi konusunda birçok araştırma yapılabilir ama çoğunlukla bir diğer kuşağa miras kalabilen mesleklerde bu durumun sıkça yaşandığını görürüz.
Nevşehir ili, aslında hurda sektörü için önemli iş gücü sağlayan bir il olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu il, adeta bu sektörü elinden tutmakta ve bu meslek erbaplarını yetiştirmektedir. Çoğu geri dönüşüm firmasının sahibi Nevşehirli olmakta, bu nedenle mesleğin önemli iş gücü bu ilden sağlanmaktadır.

Hurda İşine Nasıl Başlanır?

Hurdacının ne iş yaptığından ve bu mesleğin gerektirdiklerinden bahsettik. Fakat hurda işine nasıl başlanır, belki de meslek ile ilgili en önemli sorulardan bir tanesi budur. Her meslek için geçerli olan “Nasıl başlarım?” sorusu, meslek içerisinde tökezlenmemesi adına oldukça önemlidir. Bu nedenle hurdacılığa nasıl başlanacağı, bu meslekte yer edinmek isteyen insanların merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk önce kişinin hurdacılığı nasıl yapacağını belirlemesi gerekir. Bir dükkan açmak istiyorsa bunun planlaması oldukça detaylı bir şekilde yapmalıdır. Öte yandan sokaklardan hurda toplayacaksa yine bir plan yapması ve hurda toplayacağı çevreyi belirlemesi gerekir. Bunların yanı sıra fabrika araştırması da yapılması oldukça önemli bir husustur. Bilindiği üzere fabrikalardan da oldukça fazla atık çıkar. Öte yandan bina yıkımlarında da çok fazla hurda olmaktadır. Bu sebeple kişinin detaylı bir şekilde çevre taraması yapması, bu şekilde çalışacağı alanı belirlemesi gerekir.

Hurdacı Olmak

Hurdacı olmak, kurslarla öğrenilebilecek bir durum değildir. Bu, aslında nesiller arası iş aktarımının yapılabildiği mesleklerden bir tanesidir. Hurdacılığı öğrenmek isteyen kişinin mesleğin içerisinde bulunması ve bu şekilde mesleği deneyimlemesi gerekir. Fakat daha önce de bahsettiğimiz gibi mesleğe başlanmadan önce detaylı bir şekilde planlama yapılması gerekir.
Hurdaların hangilerinin değerli olduğu ilk başta bilinmeyebilir. Bu bilgi mesleğin yapılması ile birlikte kişide oluşacaktır. Bu nedenle ilk önce hurdacı olma konusunda kesin bir karar verilmesi ve sonrasında işe başlanması gerekir. Kişilerin ilk başta sokaklardan hurda toplaması ve ardından bu hurdaların kişinin ya kendi dükkanında ya da başka hurdacı dükkanında satması gerekir.

Hurda Nereden ve Nasıl Toplanmaktadır?

Hurda toplama, mesleğin gerçekleşmesi noktasında en önemli adımlardan bir tanesidir. Çünkü her hurdanın fiyatı farklıdır ve kişinin hurdanın değerini biliyor olması gerekir. Öte yandan hurda toplanacak olan çevrenin önceden belirlenmesi de oldukça önemlidir. Doğru konum ile birlikte kişi kısa sürede oldukça fazla hurda toplayabilir. İşe yeni başlayan kişiler hurdaların nereden ve nasıl toplandığı konusunda bilgi sahibi olmak ister. Çünkü işin özü hurda toplamaktadır aslında.
Organize sanayi bölgeleri, çok sayıda hurdanın çıktığı alanlardan bir tanesidir. Bu alanlarda üretim fabrikaları bulunduğu için hurda konusunda bu alanların büyük bir zenginlik içerisinde olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle mesleğe başlayan kişilerin daha çok bu alanlarda hurda toplaması gerekmektedir.

Değerli Maden Hurdacılığı Nedir?

Değeri oldukça fazla olan hurdalar, bu işi yapan kişiler tarafından ucuza alınıp satıldığında bu işin kâr oranı oldukça fazladır. Değerli madenler üzerinden satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile birlikte oluşan hurdacılık kolu değerli maden hurdacılığı olarak isimlendirilir. Elektrikte kullanılmakta olan bir kısım makinelerin hurdaları dışarından yalnızca metal olarak görünmektedir. Fakat bu makineleri kırıp içerisine baktığınızda makinelerin içerisinde bakır olduğunu da fark edersiniz. Bu ise kişinin bu hurda üzerinden oldukça fazla para kazanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle birçok hurdacı, değerli madenleri satın alarak bunların satışını gerçekleştirir.

Hurda Toplama Yöntemleri

Hurda toplama konusunda farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemler dahilinde kişi, hurdalarını hızlı ve istediği şekilde toplayabilir. Hurda toplama yöntemleri için şu şekilde bir sıralama yapılabilmektedir:

Çöpten hurda toplama
Kamyonet vasıtası ile hurda toplama
Bu yöntemlerden en çok kullanılanı çöpten hurda toplamaktadır. Bilindiği gibi çöplere çok fazla atık atılmakta, bu atıkların çoğu geri dönüşüm için kullanılabilmektedir. Bu nedenle birçok insan çöpten hurda toplayarak geri dönüşüme katkı sağlar. Hurda toplama konusunda bir diğer yöntem de kamyonet vasıtası ile hurda toplamaktadır. Bu yöntemi daha çok bu işi profesyonel bir şekilde yapan kişiler kullanır. Kamyonetle hurda toplama oldukça kârlı bir iştir. Bu nedenle kişiye maddi anlamda getirisi oldukça yüksektir. Buna karşın çöpten hurda toplama diğerine oranla daha az kârlı bir iş olarak karşımıza çıkar. Fakat her iki yöntemin de çevre kirliliğini azaltma ve doğayı koruma konusundaki katkısı oldukça fazladır.

Hurdacılar ve Hurdacılık Geri Dönüşüm Nedir?

Hurdacılıktan bahsederken geri dönüşümün ne olduğunu söylememek mantıklı olmayacaktır. Çünkü hurdacılığın temeli atıkların geri dönüştürülmesine dayalıdır. Bu nedenle bu meslek içerisinde bulunmak ya da bu meslekle ilgili detaylı bir şekilde bilgi edinmek isteyen kişilerin geri dönüşüm ne olduğuna dair bir şeyler bilmesi gerekir. Peki geri dönüşüm nedir? Neden bazı ürünlerin geri dönüştürülmesi gerekir?

Son zamanlarda doğada yer alan ürünlerin kullanımı konusunda büyük bir israf bulunuyor. Bu ise ilerleyen yıllarda kaynak sorunun ortaya çıkmasına neden olacak. Bu sorunun oluşmaması adına kullanılan ve geri dönüştürülebilir ürünlerin geri dönüşüm işlemlerinin uygulanması ile tekrar kullanılacak bir seviyeye getirilmesi gerek.

En Çok Geri Dönüştürülen Hurda Türleri Nelerdir?

En çok geri dönüştürülen hurda türleri için şu şekilde bir sıralama yapılması mümkündür:

 • Kağıtlar
 • Metal ürünler
 • Plastikler

Bu ürünlerin geri dönüştürülen hurda türleri içerisinde ön sıralarda yer aldığını söylemek mümkün. Peki geri dönüştürülmesi mümkün olan ürünler nelerdir? Bunlar ise;

 • Alüminyum
 • Kâğıt
 • Motor yağı
 • Piller
 • Elektronik atıklar
 • Diğer metaller
 • Demir
 • Bakır
 • Tekstil ürünleri
 • Solvent bazlı atıklar

şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Hurda Metallerin Geri Dönüştürülebilmesi için Yapılması Gerekenler

Hurda metallerin geri dönüştürülmesi ile ilgili işlemler birçok hurda türüne göre çok daha fazla yapılmaktadır. Metallerin kullanım alanları ve sıklıkla kullanılması bu durumun gerçekleşmesinde etkili olan faktörlerden birkaçı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıştırma yapmak, metallerin geri dönüştürülmesi noktasında atılması gereken ilk adımdır. Türlerine göre ayrışmış olan metaller, daha sonra geri dönüşümün gerçekleştirileceği merkezlere gönderilmekte, burada metallerin geri dönüşüm işlemleri yapılmaktadır. Yapılan işlemler sonrasında bu metaller eritme ocaklarında eritilip üretim sürecine yeniden dahil edilirler.

Hurdacılık Hurdacılar Bir Ayda Ne Kadar Kazanır?

Geri dönüşüm işinin başarılı ve sistematik bir şekilde yapılması, bu alandan kazanılan paranın miktarını da arttırmaktadır. Yani işten edinilecek olan kâr oranı biraz da kişinin mesleği ne şekilde yaptığına bağlı. Sistemli bir şekilde çalışan kişiler, bu alanda oldukça yüksek rakamlara ulaşabilir. Fakat daha az sermaye ile birlikte işi devam ettirmeye çalışan kişilerin elde edecekleri kâr, diğerlerine oranla çok daha az olacaktır.
Hurdacıların müşterilerine bir güven kazandırması ve kendileri ile iş birliği yapılabileceğini müşterilerine yansıtması gerekir. Bu unsur her işte oldukça önemlidir. Fakat doğrudan müşterilerle iletişim kuran hurdacılık sektöründe iletişim ve güven meselesinin çok daha fazla önemli olduğunu söylemek mümkün. Kişiler güven meselesini önemser ve buna uygun bir şekilde sistem oluşturuşa eğer, müşterilerin ilgisini kazanabilir.
Bilindiği üzere hurdacılıkta ilk aşama hurdaların toplanmasıdır. Toplama işlemi sonrasında kişilerin bu hurdaları çeşitlerine göre ayırması ve bir sınıflandırma yapması gerekir. İşlemlerin tamamlanması sonrasında sahip olunan hurdalar bir başka hurdacıya satılırsa eğer kişi yüksek rakamlara ulaşabilir. Tabi hurdacılar bir ayda ne kadar kazanır sorusu bağlamında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de toplanan hurdaların değeridir. Kişi değer değerli hurdalar toplamışsa bu hurdaların satışında da oldukça fazla para kazanacaktır. Bu nedenle hurdacılığın her aşamasında dikkatli olunması gerekmektedir. Kişiler mesleklerinde deneyim kazandıkça hangi hurdaların ne kadar değerli olduğu da anlaşılacaktır. Bu nedenle meslek içerisinde yer alan kişilerin meslekte deneyim kazanmaya çalışması oldukça önemlidir.

Hurdacılık  ve hurdacılar Sektörü

Son yıllarda oldukça fazla gelişim yaşayan mesleklerden bir tanesi olan hurdacılık sektörü, doğanın korunması bağlamında oldukça önemlidir. Bu nedenle her geçen gün kendini yenileyen bu mesleğe çok daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Çevre kirliliğinin arttığı ve kaynak kullanımında israfın olduğu bir yüzyılda, hurdacıların önemi bir kere daha anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere doğal kaynaklar da çok fazla kullanıldığında tükenme riskine sahiptir. Tükenen kaynaklar ise pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bu bağlamda hurdacıların yaptıkları işin öneminin anlaşılması ve bu hurdacılığa gereken ilginin gösterilmesi gerekir.

Hurdaların Tanınması

Birçok kişi, meslek içerisinde faaliyet gösterdikçe hurdaların tanınması konusunda başarılı bir seviyeye gelmektedir. Bu nedenle mesleğe yeni atılmış bir kişinin hurdaları çok iyi tanıması mümkün olmayabilir. Hurdaların değeri konusunda kişilerin bu işte deneyim kazanması gerekir. Kişiler deneyim kazandıkça hurdaların değerlerini de öğrenecek, bu şekilde işinde kâr elde edecektir.

Hurdaların Fiyatlandırılması

Bilindiği üzere hurdacılar ilk önce alım daha sonra ise satım işlemlerini yapmaktadır. Bu nedenle kişilerin kâr elde edebilmesi için ürünleri uygun bir şekilde fiyatlandırması gerekmektedir. Hurda fiyatlandırması, kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Bu nedenle hurdacıların fiyat analizlerini iyi bir şekilde yapması ve buna yönelik bir fiyatlandırma oluşturması gerekir. Eğer konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilginiz yok ise bu konuda bilgili olan kişilere danışabilir ve onların yardımı ile bir fiyatlandırma yapabilirsiniz.

Hurdaların Satılacağı Kişiler

Hurdacıların dikkat etmesi gereken noktaların bir diğeri de hurdaların kime satılacağıdır. Toplanılan hurdaların başka bir hurdacıya mı yoksa doğrudan fabrikaya mı satacağına karar vermesi gerekmektedir. Fabrikalara satış yapılabilmesi için kişinin çok fazla hurdaya sahip olması gerekmektedir. Eğer yeterli miktarda hurda bulunuyorsa fabrikalar ile görüşüp satışı fabrikalar ile gerçekleştirmek mümkün.
Hurdaların satılacağı kişiler olarak değerlendirilebilen başka hurdacılar, uygun araç sahibi kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Az miktarda hurdası olan ve uygun araca sahip olmayan kişiler, hurdalarını araç sahibi kişilere satabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir